بلندگو

طراحی و مهندسی صدا

   بکارگیری اصول اصلی آکوستیک و الکتروآکوستیک در طراحی یک بلندگو، اصلی ترین عاملی است که می تواند موجب خلق محصولی با خروجی صدای هرچه زنده تر گردد. بدیهی است که وظیفه اصلی یک بلندگو، تبدیل سیگنال الکتریکی خروجی تقویت کننده به صدای واقعی در محل گوش کردن به موسیقی می باشد، هر گونه اعوجاجی در این تبدیل، مستقیماً به تنزل کیفیت صدای خروجی منتهی خواهد شد.

ویژگی های اصولی یک اسپیکر مرغوب برای پخش بالاترین کیفیت صدا عبارتند از:

  • صدای سه بعدی، وقتی به بلندگوئی با قابلیت پخش صدای سه بعدی و با کیفیت بالا گوش می کنید، قادر به تشخیص منبع صدا نخواهید بود و صدا را دقیقاً به شکلی که مد نظر اجرا کننده هست می شنوید.
  • تطبیق امپدانسی با آمپلیفایر، هرچقدر این تطبیق بیشتر باشد، صدای با کیفیت بالاتری خواهید داشت.

تست دقیق و عدم مونتاژ ماشینی، با توجه به آنکه دانش ساخت بلندگو، ترکیبی از اصول مکانیکی و الکتریکی است، هیچ دو بلندگوئی، هیچگاه به طور کامل شبیه یکدیگر نیستند و برای اطمینان از داشتن بالاترین کیفیت، تست هر بلندگو و اعمال تنظیمات منحصر برای آن ضروری است.

هر بلندگوی با کیفیت شامل بخش های مختلفی جهت پخش طیف های مختلف فرکانسی است که هر یک دارای مدار فیلتر و درایور مخصوص به خود می باشند. جهت داشتن بالاترین کیفیت، همپوشانی زمانی خروجی این مدارات یکی از اصول زیربنائی داشتن یک صدای با کیفیت است.

بهینه سازی پاسخ فرکانسی بلندگو برای داشتن صدای با شدت یکسان در تمامی نقاط فضائی که بلندگو در آن قرارداده شده است، روشی است که نیازمند سالها مطالعه و آزمایش می باشد.

بلندگو

گرچه شاید ساده به نظر برسد، طراحی محفظه و هندسه بلندگو، فرآیندی است بسیار پیچیده که بعضاً در آن از فن آوری، مواد و روش ساخت بسیار پیشرفته ای استفاده می گردد.

بلندگوهای دست ساز شرکت Dali دانمارک، ترکیب پیچیده ای از زمان و هنر دست، الیاف چـوب و الکتـرونیک پیشرفته می باشند که همواره و توسط منابع حرفه ای مورد تحسین قرار گرفته اند. حتی یک بلندگو بدون بررسی و تست های دقیق فرکانسی و محیطی خط تولید این کارخانه در Norager دانمارک را ترک نمی کند و اطمینان از کیفیت بالای محصولات با یک ضمانت نامه تعویض ۵ ساله همراه می گردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *