بررسی و انتخاب تجهیزات روشنایی مناسب

در اکثر مواقع، انتخاب تجهیزات روشنایی صرفا از روی ظاهر و به دلیل زیبایی آن وسیله انتخاب می­ شود؛ اما اگر یک وسیله کارآمدی مناسب را نداشته باشد یا نور را در جهت دلخواه ما اشاعه ندهد، انتخاب درستی نخواهد بود. تجهیزات روشنایی این امکان را به شما می­ دهند که خیرگی و تمرکز نور را کنترل کنیم، نور را به سمت دلخواه خود جهت­ دهی کنیم و در نهایت زیبایی و شکوه را به محیط هدیه کنید.

از نکات مهمی که باید در هنگام انتخاب تجهیزات نوری در نظر گرفته شود، تناژ رنگی است که توسط آن وسیله تولید می­ شود. نمود رنگی (Color Rendering Index or CRI) یک معیار درصدی بین صفر و صد است که میزان شفافیت و تشخیص رنگ ­ها زیر منبع نور را نشان می دهد.

مورد بعدی همبستگی تناژ رنگی (Correlated Color Temperature or CCT) یک لامپ است که مفسر مودی است که توسط روشنایی ایجاد می شود، که چقدر فضا احساس سردی یا گرمی دارد. از معیار درجه کلوین برای رتبه بندی نور یک منبع استفاده می شود؛ هر چه عدد کلوین بیشتر باشد، نور به سمت نور مهتابی (یخی) شدن هدایت می شود و هر چه کمتر باشد، نور آفتابی­تر و گرم تر می شود.

انواع تجهیزات روشنایی

بر این رنج وسیع از مواردی که گفته شد، رنگ، پایان کار، مکان و نوع را نیز اضافه کنید؛ چیزی که انتخاب رای برای شما سخت و سخت تر خواهد کرد. مرتب کردن تجهیزات روشنایی به انواع دسته بندی های معمول، اعم از سطحی، آویزی، درون کاری، قابل حمل، روشنایی فضای باز و نورهای لبه ­ای می تواند شما را در انتخاب راهنمایی کند.

کارآیی انواع مختلف تجهیزات روشنایی

نور سطحی: تجهیزات نوری سطحی در نزدیکی سقف یا دیوار قرار دارند – یا با آن تراز می شوند و در راهروها و اتاق خواب ها محبویب و استفاده دارند.

نور آویزی: روشنایی های آویزی توسط سیم، زنجیر، کابل یا وسایل دیگر به حالت تعلیق در می آیند و در بالای میزها، جزایر آشپزخانه و در مناطق با سقف بالاتر محبوب هستند.

نورهای درون کاری: نورهای درون کاری به صورت نورافکن (یا چراغ های روشنایی)، درون سقف یافت می شوند. از روشنایی فرورفته تقریباً می توان در هر اتاق در خانه استفاده کرد. با این حال ، نباید از آن برای تأمین تمام لایه های نور مورد نیاز در طراحی استفاده شود.

روشنایی با قابلیت جا به جایی: به طور معمول، این تجعیزات با استفاده از سیم آن ها به هر پریز برق موجود، متصل می شوند. چراغ های میز و تخت خواب، آباژورها و برخی از چراغ های تصویری در این گروه قرار می گیرند.

روشنایی های فضای باز: روشنایی فضای باز یا منظره، به تجهیزات دارای درجه بندی بیرونی گفته می شود که برای مشخص کردن و دادن زیبایی به درختان، راهرو ها و باغ های گل استفاده می شود.

نورهای لبه ­ای: این نوع تجهیزات، در مکان مورد نظر، کمیت و زاویه­ را تامین می کند؛ این نوع نورپردازی از نظر عملکرد و ظاهر بسیار پیچیده تر بوده و با مدارها و ولتاژهای مختلف، پایان کار، رنگ و سبک متفتوتی را ایجاد می کنند؛ این نورها را می توان روی دیوار قرار داد، روی سطح گذاشت یا معلق استفاده کرد.

محصولات روشنایی اُکیو آلمان، با داشتن رنج وسیعی از تجیزات نوری کابردی برای هر نوع فضا و استفاده، با طراحی فوق العاده زیبا و نفس گیر این امکان را به شما می دهد که متناسب با نیاز و دیزاین مخصوص خودتان، از تجیزات روشنایی بهره ببرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *