سیستم روشنایی هوشمند – کارآمدی و ویژگی های تجهیزات نوری

ما به صورت عامیانه از “لامپ” یا “منبع نور” برای همه­ نوع تجهیزات نوری که وظیفه تامین نور مورد نیاز ما را دارند، استفاده می­ کنیم. هر لامپی مشخصات متنوعی دارد که مرتبط­ ترین و بهترین کاربرد آن را مشخص می ­کند. انواع مختلفی از لامپ ­ها هستند که برای کاربرد مسکونی ساخته شده­ اند؛ معمول ­ترین آن ­ها لامپ ­های رشته ­ای، لامپ ­های فلورسنت (معروف به لامپ مهتابی) و LEDها هستند که در حال حاضر نفوذ و محبوبیت قابل توجهی در بازار پیدا کرده­ اند.

جدول زیر، یک منبع مختصر از انواع لامپ ­های معمول، مقایسه­ ی مصرف انرژی آن­ ها، طیف رنگی آن­ ها، طول عمر و محل مصرف است :

کاربردطول عمر (ساعت)نمود رنگ (درصد)مصرف انرژینوع لامپ
تزئینی، تشدید نور۵۰۰۰۰۷۰+کمLED
محیطی، کارهای مهم۱۰۰۰۰۸۰متوسطفلورسنت ­های مجتمع
محیطی، کارهای مهم۲۰۰۰۰۸۰متوسطفلورسنت­ های خطی
تزئینی، تشدید نور۱۰۰۰۱۰۰زیادلامپ رشته ­ای
تشدید نور، کارهای مهم۴۰۰۰۱۰۰زیادهالوژن رشته­ ای

کارآمدی تجهیزات نوری با چه معیاری بررسی می­ شوند؟

کارآمدی در تجهیزات نوری معیاری است برای تشخیص میزان نور خروجی در محیط نسبت میزان نور تولیدی در منبع همان محصول نوری. برای مثال، اگر منبع یک لامپ فلورسنت به تنهایی ۱۰۰۰ لومن تامین کند و خروجی آن ۶۰۰ لومن باشد، کارآمدی این محصول ۶۰% است. تنوع قابل توجهی از لحاظ کارآمدی در محصولات تولیدکنندگان و منابع نوری، قابل مشاهده است.

طبق آنچه گفته شد، بررسی برچسب مصرف انرژی هر محصول می ­تواند ایده خوبی برای بررسی کارآمدی هر محصول باشد؛ تجهیزات روشنایی که در برچسب انرژی دارای مشخصه ­ی A و بالاتر از آن هستند، ترکیبی از عملکرد خیلی خوب، کیفیت و بالاترین سطح بهره ­وری انرژی هستند. بنابراین این محصولات به صرفه­ جویی در انرژی، کاهش هزینه و محافظت از محیط زیست کمک می­ کنند.

طبق تفاسیر گفته شده، یادگیری نحوه ­ی محاسبه هزینه­ ی هر محصول نوری برای مقایسه بین گزینه ­های متنوع می­ تواند ما را در تصمیم ­گیری یاری کند؛ برای این کار سه مشخصه­ ی زیر مورد نیازند:

  • توان منبع نوری در واحد کیلووات (kW)
  • مدت زمان عملکرد منبع در واحد ساعت (h)
  • نرخ سود در واحد هزینه بر کیلووات ساعت (kW.h/ریال)

هزینه = زمان × توان مصرفی دستگاه × نرخ سود

با اینکه نرخ سود عددی ثابت است (مشخص شده توسط اداره برق کل)، شما می­ توانید با محاسبه لومن مورد نیاز و تغییر در سیستم روشنایی، مصرف انرژی و کارآمدی نوری خود را بهبود دهید.

محصولات روشنایی هوشمند اُکیو آلمان، با طراحی بی­نظیر، قابلیت کنترل غیرتماسی و تنظیم ارتفاع، داشتن رنج وسیعی از رنگ و فیلترهای نوری و تنوع وسیع در محصولات امکان داشتن کارآمدی انرژی A و بالاتر را برای تمامی محصولات فراهم کرده است. همچنین محصولات روشنایی خانگی و تجاری سکام اسپانیا، با داشتن تنوع محصولات فراوان و کیفیت بالا برای استفاده ­های مختلف در فضا، دارای کارآمدی انرژی بهینه در تمام محصولات بوده و تجربه لذت نور زیبا و کافی را برای شما به ارمغان می ­آورد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *