سیستم روشنایی هوشمند – معرفی

نور مناسب می ­تواند از عواملی مهمی باشد که بر روی راحتی، کاربردی بودن و سرگرم­ کنندگی فضای خانه ­ی ما تاثیر بگذارد. خانه به عنوان فضایی که در آن هنر و معماری در خانه جلوه کرده و محلی برای گردهمایی دوستان و خانواده باشد. نور و در کل سیستم روشنایی می­ تواند از دو جهت مورد بررسی قرار گیرد، تاثیرگذاری و کارآمدی! تاثیرگذاری از این جهت که احساس امنیت ایجاد کند، انگیزه شروع کار بدهد و در کل شور زندگی را در خانه جاری کند؛ کارآمدی نیز بدین گونه تعریف می­شود که با کمترین میزان مصرف انرژی، تاثیر و بازخورد مورد نظر را بدست آوریم. در کل برای اینکه سیستم روشنایی ما از دو جهت تاثیرگذاری و کارآمدی مقبولیت کافی داشته باشد، نیاز است که محصول مورد نظر  یا همان سیستم روشنایی ما، ترکیبی بهینه از هنر و مهارت ­های علمی باشد.

پس حال می ­توان پرسید که چه چیزی باعث می ­شود تا ما در اتاق خود احساس راحتی داشته باشیم و میهمان­ هایمان از همنشینی در خانه­ ی ما لذت ببرند؟ چه چیزی به فضای ما هیجان می ­دهد؟ نور چی تاثیری بر روی رنگ ­ها دارد؟ چه نوع تجهیزات روشنایی برای هر نوع فضایی مناسب و لازم است؟ کارآمدی مصرف انرژی و هزینه­ ی هر نوع سیستم روشنایی چگونه ارزیابی می ­شود؟ و در کل برای خرید یک سیستم روشنایی، چه معیارهایی نیاز به بررسی دارند؟

نور چه کمکی به ما می­ کند؟

اندازه، زمان، روشنایی و تضاد (در رنگ) چهار فاکتوری هستند که بر روی دید ما تاثیر می­ گذارند. دید هر انسان در طول زمان به شکل­ های مختلفی تغییر می ­کند، اما در کل راه­حل­ های اندکی وجود دارد. وقتی سن ما بالا می ­رود، چشم­ هایمان به متن ­های بزرگ­تری برای خواندن نیاز دارند؛ پس باید تغییرات و تطبیقاتی، چه برای خواندن کتاب و چه برای کار با رایانه انجام شود.

نور مصنوعی یا همان سیستم روشنایی یکی از وسیله­ ها و راهکارهاییست که می­ تواند مشکل بینایی ما را جبران کند. ما در سن پنجاه سالگی دو برابر سن بیست سالگی نیاز به نور داریم؛ پس گذشت زمان، اندازه و روشنایی از عواملی شدند که بر روی دید ما تاثیر می ­گذارند. همچنین تضاد بین رنگ اجسام در تشخیص ما تاثیر زیادی دارد و با افزایش سن اهمیت بیشتری پیدا می­ کند. مورد دیگری که در سنین بالاتر اهمیت بیشتر پیدا می­ کند، حساسیت چشم به تابش ­های شدید و مستقیم نور است؛ پس داشتن یک نور غیر مستقیم و پخش­ شده در فضا از چشم ما محافظت کرده و باعث اطمینان خاطر ما می­ شود.

سیستم روشنایی قابل تنظیم

سیستم ­های روشنایی هوشمند اُکیو، با امکان تغییر تناژ رنگ نور، میزان تمرکز نور در فضا و خاموش و روشن کردن سیستم روشنایی به صورت غیرتماسی این امکان را به شما می­ دهد که در در هر فضایی و برای هر سنی، نور مناسب را ساخته و بهترین دید برای هر کاری، اعم از غذا خوردن با خانواده، کار کردن بر روی یک پروژه، مطالعه کتاب و … را داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *